Novým pohledem

neděle 22. března 2015

"Seen in a New Way" je motto značky Lensbaby, výrobce kreativních objektivů. Před pár týdny jsem si zakoupila první sklo z jejich nabídky - Spark. Před samotným zakoupením jsem si dělala celkem podrobnou analýzu. Zkoumala jsem různé recenze a fotky uživatelů, přičemž jsem se především potřebovala ujistit, že výsledný efekt je opravdu něco, po čem toužím. Já mám ráda pevná skla, která upřednostňuji, ale pro své osobní účely jsem chtěla ještě něco více "arty". Spark má ohniskovou vzdálenost 50mm a pevnou clonu f/5,6. 

Je to objektiv nespoutaný, nevyzpytatelný, ale neuvěřitelně zábavný. Opravdu s ním máte pocit, že vzhled fotky je plně ve vašich rukou, protože je plně manuální. Ostříte de facto mačkáním a nakláněním jakési harmoniky, přičemž tzv. sweet spot je ideální více méně uprostřed. Faktem je, že i když si koupíte typ vyrobený pro značku vašeho těla fotoaparátu, stejně s ním nebude úplně 100% komunikovat (míra kompatibility závisí na přesném typu těla), takže je dobré mít jisté zkušenosti. V mém případě je třeba fotit na plný manuál, což mi ale vůbec nevadí, protože tak fotím v naprosté většině případů. 

Přiznám se, že jsem neměla moc velká očekávání. Dokonce jsem byla přesvědčená, že poprvé nevyfotím jedinou kloudnou fotku, což se nestalo. Prvních osm fotek je hned z první zkoušky v exteriéru. Díky zmíněné pevné cloně není moc světelný, což venku nevadí, ale v místnosti už díky potřebě výrazného navýšení ISO často ano. Když už se vám podaří při horším světle dobrá fotka, pak většinou šumí. Ale já jsem ho pořizovala výhradně ven a tam je to při vhodném nastavení v pořádku. 

Výsledný efekt můžete posoudit sami. Moc se mi líbí ta dynamika, hravost, jistá nedokonalost. Samozřejmě, akční dítě je zkouška, statické objekty nedají tolik práce, ale mně se Spark k dětem hodí, protože tu nespoutanost zachytí perfektně. A výhodou je to, že je opravdu lehoučký a odolný. 

Na závěr bych řekla, že výsledek naprosto odpovídá ceně. Nemůžete očekávat dokonalou kresbu a ostrost, ale o to tu vůbec nejde... Je to ohromná zábava a stojí to za to.

LB

Okomentovat